czwartek, 10 kwietnia 2014

PLANETARIUM ŚLĄSKIE

10 kwietnia 2014r. odwiedziliśmy Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika.
Krótka historia:
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika.
Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemii i w jej sąsiedztwie.
Nasza klasa wybrała się na seans pt. "Królestwo planet".
Obserwowaliśmy, uczyliśmy się i powtarzaliśmy wiadomości o widnokręgu, Zenicie,
Wielkim i Małym Wozie, Gwieździe Polarnej oraz kierunkach świata. 
 Obserwowaliśmy gwiazdy i gwiazdozbiory, Zodiak. Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety.


 W tym dniu mieliśmy również zajęcia " Z pogodą za pan brat" w Stacji Klimatologicznej.
Znajduje się ona w pobliżu Planetarium Śląskiego, prowadzi  regularne pomiary i obserwacje stanu pogody w Parku Śląskim.
 Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. – niemal na samym szczycie
Wzgórza Chorzowskiego w punkcie górującym nad otoczeniem parku.
Bazą stacji jest ogródek meteorologiczny urządzony i wyposażony zgodnie z instrukcją dla stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ogródku znajduje się klatka meteorologiczna, w której umieszczony jest psychrometr Augusta, termometry ekstremalne i tygodniowy termohigrograf. Obok standardowego wyposażenia, w klatce umieszczony jest również zestaw elektronicznych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Na terenie ogródka zainstalowany jest deszczomierz Hellmanna oraz elektroniczny pluwiograf zapisujący w sposób ciągły przebieg i natężenie opadów. Na specjalnym poletku o wymiarach 4x2 m prowadzone są pomiary temperatury gruntu za pomocą kolankowych termometrów glebowych na głębokościach: 5, 10, 20 cm. Z kolei na wysokim maszcie umieszczony jest anemometr służący do wyznaczania średniej prędkości i kierunku wiatru.
W pomieszczeniu stacji znajdują się barometry i barograf do pomiaru i zapisu wartości ciśnienia atmosferycznego. Do dzienniczka klimatologicznego i komputera wpisuje się wyniki obserwacji, które stanowią materiał wyjściowy do charakterystyki klimatu Parku i wszelkich opracowań klimatyczno - porównawczych.
 
Dziś uczyliśmy się o pogodzie i jej obserwacjach – obrazkowy kalendarz pogody.
 Na prezentacji multimedialnej obserwowaliśmy pogodę w różnych porach roku oraz zjawiska atmosferyczne i zagrożenia z nich wynikające. Oglądaliśmy ogródek meteorologiczny.


 
 
Dziękujemy Mamie Weroniki oraz Tacie Patryka
za opiekę nad nami!!!

Brak komentarzy: